Kategoria "Chóry kameralne"

Chór Kameralny Ab Imo Pectore - Ożarów Mazowiecki

dyrygent - Mariusz LatekGiacomo Antonio Perti (1661 - 1756) Inter vestibulum
William Byrd (1543 - 1623) Viri Galilaei
Vic Nees (1936 - 2013) De profundis
Rubén García Martín (ur. 1983) Veni Creator SpiritusChór Kameralny Ab Imo Pectore pod kierownictwem Mariusza Latka powstał w 2006 roku. Zespół wykonuje głównie utwory a cappella różnych epok - od renesansu po muzykę współczesną. Sięga po dzieła polskich i zagranicznych kompozytorów. Chór koncertuje w całej Polsce, spotykając się z dużym zainteresowaniem słuchaczy.

W 2011 roku z okazji 400 rocznicy śmierci Tomása Luisa de Victorii zespół przygotował projekt "Muzyka hiszpańska w liturgii". Przy współpracy z Instytutem Cervantesa w Warszawie i innymi organizacjami chór wykonał cykl koncertów, wzbogaconych pokazem multimedialnym i komentarzem hiszpańskiego zakonnika o. Emilio Cardenasa.

Chór od lat z sukcesami uczestniczy w konkursach:

 • II Ogólnopolski konkurs Ars Liturgica w Toruniu 2006 - III miejsce,
 • III Ogólnopolski Konkurs Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy 2007 - Srebrny Dyplom,
 • III Ogólnopolski Konkurs Ars Liturgica w Gnieźnie 2008 - Brązowy Dyplom,
 • IV Ogólnopolski Konkurs Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy 2009 - Srebrny Dyplom,
 • VI Festiwal Muzyki Chóralnej Mater Misericordiae w Ząbkach 2011 - Srebrny Dyplom,
 • V Ogólnopolski Konkurs Chóralny im. Wacława z Szamotuł 2011 - III miejsce,
 • V Ogólnopolski Konkurs Ars Liturgica w Gnieźnie 2012 - Brązowy Dyplom,
 • VIII Międzynarodowy Festiwal Rybnicka Jesień Chóralna im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Rybniku 2012 - Srebrny Dyplom,
 • VI Ogólnopolski Konkurs Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy 2013 - Złoty Dyplom,
 • VIII Festiwal Muzyki Chóralnej Mater Misericordiae w Ząbkach 2013 - Złoty Dyplom i I miejsce,
 • II Ogólnopolski Konkurs Chórów im. św. Jana Bosko 2013 - I miejsce.
Chór Akademicki Coro da Camera Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

dyrygent - Barbara Dąbrowska-SilskaWacław z Szamotuł (ok. 1520 - ok. 1560) Kryste, dniu naszej światłości
Claude Goudimel (ok. 1514 - 1572) Ainsi qu'on oit le cerf bruire (Ps 42)
Zdeněk Lukáš (ur. 1928 - 2007) Pater noster
Carlos Alberto Pinto Fonseca (1933 - 2006) Missa Afro-Brasileira - Gloria

Chór Akademicki CORO DA CAMERA Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, prowadzony przez Barbarę Dąbrowską-Silską, powstał w 1993 roku. W pierwszych latach swojego istnienia zespół działał jako stowarzyszenie, a następnie został objęty patronatem ówczesnej Akademii Rolniczej. Członkami chóru są studenci i absolwenci Uniwersytetu Przyrodniczego oraz innych poznańskich uczelni. Repertuar zespołu obejmuje różne style i formy muzyczne - od muzyki dawnej po współczesną, od klasyki po bardziej rozrywkowe, lżejsze w odbiorze utwory.

Coro da Camera systematycznie występuje podczas uroczystości akademickich Uniwersytetu Przyrodniczego i prowadzi aktywną działalność koncertową na terenie Poznania (udział w Koncertach Staromiejskich, Spotkaniach Chórów Akademickich, Betlejem Poznańskim, koncertach charytatywnych dla Wielkopolskiego Centrum Onkologii, koncertach z cyklu Muzyka w Akademii Lubrańskiego, Tygodniach Kultury Studenckiej itp.).

W roku 2013 chór obchodził jubileusz 20-lecia działalności artystycznej. Z tej okazji zespół wykonał wraz z towarzyszeniem Orkiestry Barokowej Akademii Muzycznej w Poznaniu Magnificat g-moll Antonia Vivaldiego. Dzieło to znalazło się także na specjalnie wydanej płycie jubileuszowej.

Chór Coro da Camera uczestniczył w wielu festiwalach i konkursach chóralnych polskich i zagranicznych, na których niejednokrotnie odnosił sukcesy i reprezentował polską kulturę muzyczną oraz swoją Alma Mater. Były to m.in.:

 • Międzynarodowy Konkurs Chórów im. F. Mendelssohna w Dautphetal w Niemczech - Srebrny Dyplom (1996),
 • Międzynarodowy Konkurs Chórów Crystalex Chor 97, Nowy Bór, Czechy - Srebrny Dyplom i Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego przyznana przez jego kompozytora Zdenka Lucasa (1998),
 • XII Festiwal Chórów im. Stasisa Simkusa w Kłajpedzie na Litwie (1999),
 • IV Międzynarodowy Festiwal Chórów Alta Pusteria, Alto Adige, Włochy (2001),
 • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Romantycznej Vlachovo Brzezi, Czechy (2003),
 • VI Chełmińskie Międzynarodowe Spotkania Chóralne im. G. G. Gorczyckiego w Chełmnie - II miejsce (2011),
 • VI Festiwal Chórów Akademickich Akademickie kolędowanie w Bydgoszczy (2014),
 • VIII Ogólnopolski Przegląd Pieśni Sakralnej Vox Domini w Prusicach - III miejsce (2014).
Poznański Chór Kameralny FERMATA

dyrygent - Mateusz MJ SibilskiWacław z Szamotuł (ok. 1520 - ok. 1560) Powszechna spowiedź
Mikołaj Zieleński (1550 - 1615) Vox in Rama
Johann Herman Schein (1586 - 1630) Zion spricht der Herr hat mich verlassen
Andrzej Koszewski (ur. 1922) Ave MariaPoznański Chór Kameralny FERMATA to grupa entuzjastów wspólnego śpiewu. Zespół tworzą studenci i absolwenci poznańskich uczelni, których połączyła pasja kameralnego, często wręcz solistycznego śpiewania każdego rodzaju muzyki wokalnej.

W repertuarze togo około 16-osobowego zespołu znajdują się arcydzieła muzyki dawnej i współcześni kompozytorzy piszący specjalnie dla Fermaty. Chór równie często śpiewa popularne przeboje muzyki pop i jazzu wokalnego.

Z racji tak rozbudowanego repertuaru i wysokiego poziomu artystycznych kreacji Fermata często jest zapraszana do wzięcia udziału w wielu festiwalach, konkursach i recitalach.
Zespół powstał w 1990 roku, a jego twórcą jest "od zawsze" szef artystyczny Mateusz MJ Sibilski. 25 lat pracy zespołu zaowocowało licznymi nagrodami na konkursach w Europie i w kraju. Do ostatnich należą:

 • GŁÓWNA NAGRODA w konkursie "Świat Wacława z Szamotuł" - listopad 2013,
 • ZŁOTE PASMO na I Ogólnopolskim Konkursie Chórów "CARMEN FIDEI" w Osiu - wrzesień 2014.

Fermata dysponuje dorobkiem fonograficznym - cztery różnotematyczne kasety audio oraz pięć płyt CD. Szczególne miejsce w bibliotece chóru zajmuje muzyka polska.
Sanktuaryjny Chór MUSICA EX ANIMA - Kraków

dyrygent - Krzysztof MichałekAnton Bruckner (1824 - 1896) Tantum ergo Sacramentum
Krzysztof Michałek (ur. 1984) O crux
Józef Świder (1930 - 2014) Czego chcesz od nas, Panie
Felice Anerio (ok. 1560 - 1630) Christus factus estMusica Ex Anima to kameralny chór mieszany z siedzibą w Krakowie. Swymi korzeniami sięga 2003 roku, przy czym pod obecną nazwą funkcjonuje od kwietnia 2010 roku. Działalność chóru obejmuje: koncerty a cappella oraz wokalno-instrumentalne, udział w konkursach i festiwalach muzycznych, uczestnictwo w nabożeństwach w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie, w tym również transmitowanych za pośrednictwem TVP.
Chór Akademicki "Tibi Domine" - Warszawa

dyrygent - Justyna PakulakHans Leo Hassler (1564 - 1612) Dixit Maria
Michał Zieliński (ur. 1965) Magnificat
Nicholas White (ur. 1967) O magnum mysterium
Thomas Juneau (ur. 1977) Laudate DominumChór Tibi Domine działający przy Parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie powstał w październiku 2011 roku z inicjatywy ks. Tadeusza Sowy - proboszcza parafii. Zespół tworzą studenci i absolwenci Politechniki Warszawskiej, a także pasjonaci śpiewu chóralnego z innych uczelni. Chór wykonuje religijny repertuar a cappella, głównie z okresu renesansu i współczesności. Regularnie uczestniczy w Mszach świętych w rodzimej parafii.

Tibi Domine ma na swoim koncie kilka występów w warszawskich świątyniach, a także udział w II Festiwalu Psalmów i w VI Dniu Dziękczynienia przy Świątyni Opatrzności Bożej. Uczestniczył w projekcie międzynarodowym, wykonując oratorium J. Haydna "Stworzenie świata". Aktywnie pracuje nad doskonaleniem techniki wykonawczej.

Dyrygentami zespołu są Justyna Pakulak i Dariusz Zimnicki.
Chór Kameralny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie

dyrygent - Iwona Wiśniewska-SalamonJavier Busto (ur. 1949) Ave Maria
Charles Villiers Stanford (1852 - 1924) Beati quorum via
Davide Perez (1711 - 1778) Tenebrae factae sunt
Andrzej Koszewski (ur. 1922) MagnificatChór Kameralny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego powstał w Akademii Rolniczej w Szczecinie w 1991 roku z inicjatywy dyrygenta - Iwony Wiśniewskiej-Salamon.

Zespół tworzą studenci i absolwenci uczelni, więc skład chóru ulega ciągłym zmianom. Repertuar obejmuje muzykę sakralną, ludową, rozrywkową oraz gospel. W dorobku zespołu znajdują się "Carmina Burana" C. Orffa, "Stella Coeli" J. M. Kraussa, "Msza G-dur" F. Schuberta, "Requiem” i "Msza Koronacyjna" W. A. Mozarta, "IX symfonia" L. van Beethovena, "Missa Brevis" i "Msza o pokój" J. Szopińskiego oraz wiele innych utworów wokalno-instrumentalnych. Chór koncertował w Szwecji, Danii, Czechach, Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Holandii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Rosji i Estonii oraz na Litwie, Łotwie, Ukrainie i Słowacji a także na Wyspach Owczych. Jest laureatem wielu konkursów chóralnych w Polsce, Europie i na świecie.

Dorobek artystyczny zespołu został utrwalony na 4 kasetach i 10 płytach CD. Zamieszczone są na nich utwory polskie, muzyka filmowa, twórczość współczesnych kompozytorów szczecińskich oraz kolędy i muzyka gospel.

Od 1.1.2009 zespół rozpoczął działalność w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, który objął nad nim patronat. W swej działalności artystycznej stara się zachować kameralny styl i charakter oraz młodzieńcze i radosne brzmienie.