Kategoria "Chóry kameralne"

Adoramus - Świebodzin

dyrygent - Zygmunt MiecznikTeofil Klonowski (1805 - 1876) Gaude Mater
Friedrich Silcher (1789 - 1860) Za rękę weź mnie Panie
Joan Brudieu (1520 - 1591) Kyrie eleison
Grzegorz Gerwazy Gorczycki (ok. 1664 - 1734) Omni die dic Mariae
opr. Feliks Rączkowski (1906 - 1989) A to komuMiędzyparafialny Chór "Adoramus" liczy 32 osoby i kontynuuje tradycje chóru założonego przy parafii Św. Michała pod koniec lat czterdziestych XX wieku. Wykonuje pieśni religijne we wszystkich świebodzińskich kościołach na Mszach świętych, nabożeństwach, ślubach i chrzcinach, bierze także udział w obchodach świąt państwowych.

Występował poza Świebodzinem, m.in. w kościołach w Łagowie, Gorzowie Wlkp., w Rokitnie i innych, uczestniczył w przeglądach i konkursach chórów w Głogowie, Sulęcinie i Zielonej Górze. Śpiewał za granicą - w Hengelo (Holandia) i we Friesoythe (Niemcy). Ostatnio chór zdobył "Brązową Muchę" na Międzyrzeckiej Uczcie Chórów Amatorskich.

Począwszy od stycznia 2013 r. chór prowadzi organista z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie - Zygmunt Miecznik.
Chór Archikatedry Warszawskiej

dyrygent - Dariusz ZimnickiThomas Tallis (1505 - 1585) Verily, verily
Joseph Rheinberger (1839 - 1901) Veni sponsa Christi
Moritz Brosig (1815 - 1887) Alleluja, resurrexit
Mark Jennings (ur. 1966) O cruxChór Archikatedry Warszawskiej powstał w 1983 roku, pod patronatem Prymasa Polski, kardynała Józefa Glempa.

Założycielem i pierwszym dyrygentem Chóru w latach 1983-2004 był ks. prof. Andrzej Filaber. Od 2004 roku dyrygentem jest dr Dariusz Zimnicki.

Chór Archikatedry Warszawskiej jest mieszanym zespołem amatorskim, skupiającym osoby w różnym wieku i wielu zawodów.

Głównym zadaniem zespołu jest zapewnienie oprawy muzycznej ważnym uroczystościom katedralnym i diecezjalnym.

Chór prowadzi także aktywną działalność koncertową - wielokrotnie występował przed słuchaczami w Polsce i za granicą. Uczestniczył w licznych konkursach krajowych i festiwalach międzynarodowych. Jest laureatem wielu nagród.

Chór wykonuje dzieła wielu twórców europejskich, jednak przede wszystkim promuje polską muzykę religijną. W swoim repertuarze posiada kompozycje wszystkich epok, często sięga po utwory zapomniane bądź rzadko wykonywane.

Zespół dysponuje także dorobkiem fonograficznym, który obejmuje dziewięć płyt z literaturą religijną. Za nagrania polskich kolęd został nagrodzony w 2000 roku podwójną platynową płytą.

Osiągnięcia:

 • Festiwal Cantio Lodziensis, Łodź - listopad 2015 - I miejsce,
 • Sacrosong, Otwock - czerwiec 2015 - I miejsce,
 • Ars Liturgica, Gniezno - październik 2010 - Złoty Dyplom oraz Grand Prix.
Chór Kameralny Varsoviae Regii Cantores - Warszawa

dyrygent - Joanna MalugaFrancisco Guerrero (1528 - 1599) Nino Dios d'amor herido
William Byrd (1543 - 1623) Ave verum corpus
Michel Corboz (ur. 1934) Laudate Dominum
Marian Sawa (1937 - 2005) Ecce homo
Pekka Kostiainen (ur. 1944) Jaakobin PojatChór kameralny Varsoviae Regii Cantores powstał w 2009 roku. Od początku istnienia koncentrował się na wykonawstwie muzyki współczesnej i renesansowej oraz łączeniu tych dwóch stylistyk.

W ciągu zaledwie kilku lat istnienia zespół wziął udział m.in. w prawykonaniu współczesnego oratorium "Piekło nasze", autorstwa Aleksandry Gryki z okazji 10-lecia Instytutu Adama Mickiewicza (2010); koncercie charytatywnym na rzecz Haiti u boku Polskiej Orkiestry Sinfonii Iuventus (maj 2010); wykonaniu "Pasji wg św. Mateusza" J. S. Bacha w Filharmonii w Haarlem (Holandia) (2011); prawykonaniu kompozycji "Msza Człowieka Współczesnego" autorstwa Kamila Staszowskiego (2011); multimedialnym koncercie "Święto Muzyki Nowej" (2012) - prawykonując kompozycję Ignacego Zalewskiego "Stojąc z daleka" (prawykonanie to znalazło się na liście najważniejszych wydarzeń muzycznych roku 2012 w rankingu Polska Music Now); koncercie "Muzyka Kompozytorów Warszawskich" na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina; spektaklu teatralnym Teatru 59 minut (2013, 2014); Koncercie Muzyki Chóralnej, w którego ramach wykonano Stabat Mater autorstwa Miłosza Bembinowa (2014); multimedialnym koncercie "Muzyka kosmosu", prawykonując kompozycje: "Księżycowy spacer" Artura Słotwińskiego oraz "IH_HeI" A. Gryki (2014); koncercie z okazji 15-lecia Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, w którego ramach wykonano utwór "Amor Vincit" Miłosza Bembinowa (2014); projekcie "Ciało. Między adoracją a rozkoszą", wykonanym m.in. w Narodowym Instytucie Audiowizualnym oraz w Muzeum Narodowym w Warszawie (2015); koncercie "Graffiti", prawykonując utwór E. Changa o tym samym tytule (listopad 2015), wielkopostnym spektaklu "Dobranoc" (2016) w ramach Festiwalu "Gorzkie Żale", koncercie "Między zwrotkami" w siedzibie orkiestry Sinfonii Varsovii (2016).

Chór uczestniczył w licznych warsztatach wokalnych prowadzonych przez znakomitych artystów i pedagogów: Philipa Lawsona, wokalistę zespołu The King’s Singers; sekstet wokalny X-COR z Wenezueli; prof. Elżbietę Wtorkowską; dr. Dariusza Zimnickiego; Irinę Bogdanovich.
Zespół wziął także udział w wielu konkursach i festiwalach chóralnych, zdobywając: II miejsce na VII Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym "Varsovia Cantat"; srebrny dyplom na 43 Ogólnopolskim Turnieju Chórów "Legnica Cantat"; złoty dyplom i II miejsce na VII Festiwalu Muzyki Chóralnej "Mater Misericordiae"; srebrny dyplom na IX Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym "Mundus Cantat", złoty dyplom i I miejsce na XVI Festiwalu Chóralnym "Cantio Lodziensis".

W czerwcu 2011 zostało powołane do życia Stowarzyszenie "Varsoviae Regii Cantores", którego celem jest organizowanie projektów muzycznych z udziałem chóru VRC. W roku 2014 chór wydał płytę z repertuarem bożonarodzeniowym "VRC po kolędzie". Od czerwca 2015 roku Varsoviae Regii Cantores jest Chórem Rezydentem Narodowego Instytutu Audiowizualnego.
Chór NADZIEJA - Nakło

dyrygent - Michał GackaThomas Tallis (1505 - 1585) If Ye love me
Michał Gacka (ur. 1976) Pater noster
Arvo Pärt (ur. 1935) Bogoroditse Djevo
Ēriks Ešenvalds (ur. 1977) O salutaris hostia
Jurijus Kalcas (ur. 1956) Laudate Dominum IIIChór "Nadzieja" powstał pod koniec 2005 r. przy Gimnazjum nr 3 w Nakle nad Notecią z inicjatywy Michała Gacka - dyrygenta chóru. Do dzisiaj większą część członków zespołu stanowią absolwenci tamtejszej szkoły. Od września 2009 chór działa przy Nakielskim Ośrodku Kultury im. Zygmunta Kornaszewskiego.

Największe osiągnięcia zespołu to:

 • Grand Prix na V Ohrid Choir Festival w Ochrydzie (Macedonia) - 2012 r.,
 • Grand Prix na IV Turnieju Chórów O Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni w Chełmnie - 2012 r.,
 • Grand Prix na VI Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy - 2013 r.,
 • Grand Prix na II Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej "Pater Noster" w Strzepczu - 2016 r.,
 • I miejsce na II Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej "Pater Noster" w Strzepczu - 2016 r.,
 • II miejsce na IV Konkursie Muzyki Sakralnej "Laudate Dominum" w Wilnie (Litwa) - 2013 r.,
 • Nagroda za Najlepsze Wykonanie Utworu "Modlitwa" Ks. Stanisława Ormińskiego na XXXV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi - 2013 r.,
 • I miejsce na II Ogólnopolskim Konkursie Chórów im. św. Jana Bosko w Aleksandrowie Kujawskim (kategoria chóry kameralne) - 2013 r.,
 • I miejsce na I Międzynarodowym Szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej (kategoria chóry kameralne) w Szczecinie - 2014 r.,
 • Nagroda specjalna za Najlepsze Wykonananie Utwóru Kompozytora Polskiego na I Międzynarodowym Szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej - 2014 r.,
 • I miejsce na I Ogólnopolskim Festiwalu Współczesnej Muzyki Chóralnej Music Everywhere! (w ogólnej klasyfikacji wszystkich chórów festiwalu) - 2014 r.,
 • Nagroda specjalna za Najlepsze Wykonanie Utworu Współczesnego o Charakterze Klasycznym na I Ogólnopolskim Festiwalu Współczesnej Muzyki Chóralnej Music Everywhere! - 2014 r.,
 • SREBRNE PASMO - Kategoria POP - chóry młodzieżowe - na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym "Canción Mediterranea" w Lloret de Mar (Hiszpania) - 2014 r.,
 • ZŁOTE PASMO i 3 miejsce - Kategoria SAKRALNA - chóry młodzieżowe - na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym "Canción Mediterranea" w Lloret de Mar (Hiszpania) - 2014 r.,
 • ZŁOTE PASMO / Nagroda posła na Sejm RP / Nagroda wojewody kujawsko-pomorskiego dla najlepszego chóru województwa na I Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej "Carmen Fidei" w Osiu - 2014 r.,
 • ZŁOTE PASMO / Nagroda za Najlepsze Wykonanie Utworu o Tematyce Maryjnej / Dyplom za Wysoką Kulturę Brzmienia na IV Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Maryjnej "Ave Maria" w Chojnicach - 2015 r.,
 • ZŁOTE PASMO / I miejsce / Nagroda marszałka województwa kujawsko-pomorskiego dla najlepszego chóru województwa na II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Sakralnej "Carmen Fidei" w Osiu - 2015 r.,
 • ZŁOTE PASMO / Nagroda za Najlepsze Wykonanie Utworu Stanisława Moniuszki na II Bałtyckim Konkursie Chórów "Pomerania Cantat" - 2016 r.,

Chór w roku 2009 zdobył Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a także I miejsce, które wywalczył ponownie podczas zmagań w 2013 r.

"Nadzieja" prowadzi działalność artystyczną na terenie kraju, jak i poza jego granicami, śpiewając koncerty okolicznościowe i charytatywne.

W repertuarze chóru znajdują się utwory klasyczne W. A. Mozarta, F. Chopina, A. Lottiego, G. G. Gorczyckiego, P. Łukaszewskiego, ale także utwory muzyki rozrywkowej, m.in. The Cranberries - Zombie, czy też Raz Dwa Trzy - Trudno Nie Wierzyć w Nic, a także wiele innych kompozycji wywodzących się z różnych gatunków muzycznych.
Schola Mikael - Swarzędz

dyrygent - Grzegorz RęgałekGrzegorz Ręgałek Laudate Dominum
Jacob Arcadelt (ok. 1505 - 1568) Ave Maria
Nikołaj Nikołajewicz Kedrow ojciec (1871 - 1940) Pater nosterZespół został założony w marcu 2015 roku w parafii Chrystusa Jedynego Zbawiciela w Swarzędzu.

"Schola Mikael" śpiewa podczas uroczystości parafialnych oraz świąt.
Sopocki Chór Kameralny Continuo

dyrygent - Mariusz MrózGiovanni Pierluigi da Palestrina (1525 - 1594) Sicut cervus
Ola Gjeilo (ur. 1978) Ubi caritas
Karl Jenkins (ur. 1944) Cantate Domino
Paweł Łukowiec (ur. 1973) Stabat Mater dolorosaChór powstał w 1986 roku jako Chór Kameralny Uniwersytetu Gdańskiego. W roku 1990 zespół usamodzielnił się uzyskując patronat miasta Sopotu i Bałtyckiej Agencji Artystycznej. W tymże roku zmieniliśmy swoją nazwę na Sopocki Chór Kameralny CONTINUO.

Promując kulturę Sopotu w Polsce i kulturę polską za granicą koncertowaliśmy w Niemczech, Holandii, Rosji, Danii, Szwecji, Szwajcarii, Francji, Czechach, Włoszech, Hiszpanii, Litwie, Anglii, Walii, Szkocji, Węgrzech, Meksyku, Brazylii i Ekwadorze.

Śpiewamy, obok małych form muzycznych á cappella, także wielkie formy oratoryjne, a wśród nich: Msza Koronacyjna i Requiem - W. A. Mozarta, Stabat Mater - G. Rossiniego, Deutsches Requiem - J. Brahmsa, Requiem - J. Haydna, Nieszpory Ludźmierskie - J. K. Pawluśkiewicza, Misa Criolla - A. Ramireza, Gloria - A. Vivaldiego, Requiem dla mojego przyjaciela - Z. Preisnera, Msza góralska - T. Maklakiewicza.

We współpracy z chórami, orkiestrami i zespołami Wybrzeża Gdańskiego występowaliśmy na scenach Teatrów Muzycznych w Gdyni i Wrocławiu oraz w Gdańskiej Filharmonii Bałtyckiej. W lipcu 1997 roku wzięliśmy udział w charytatywnym koncercie na rzecz powodzian, a w czerwcu 1999 witaliśmy Ojca Świętego na Hipodromie w Sopocie. Śpiewaliśmy również na rzecz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Oddziału Dziecięcego Szpitala, Caritas, Hospicjum w Sopocie oraz zaprzyjaźnionych fundacji trójmiejskich.

Nagraliśmy kasetę z muzyką różną oraz cztery płyty: z kolędami z towarzyszeniem Państwowej Orkiestry Kameralnej w Słupsku i solistów (m.in. Zbigniewa Wodeckiego i Jacka Zielińskiego) pod kierownictwem Bohdana Jarmołowicza; z polskimi kolędami a cappella, "Ale Meksyk!" z muzyką m.in. meksykańską, aztecką oraz kolumbijską oraz płytę z kolędami z różnych stron świata - "Hodie Christus natus est". Nasza najnowsza płyta z 2014 roku została nagrana wraz z Cappellą Gedanensis, zawiera Mszę Góralską Tadeusza Maklakiewicza i poświęcona jest św. Janowi Pawłowi II.

Od marca 2015 - po 15 latach przerwy - kierownictwo artystyczne naszego chóru sprawuje dr Mariusz Mróz - wybitny dyrygent, laureat licznych prestiżowych konkursów oraz juror wielu konkursów chóralnych.

Podczas swojej działalności do czerwca 2016 roku daliśmy ponad 730 koncertów. Jesteśmy amatorami wykonującymi na co dzień różne zawody, ale łączy nas umiłowanie śpiewu.

W trakcie całej naszej działalności zdobyliśmy różne nagrody i wyróżnienia, m.in.:

 • 1987 - VI Ogólnopolskie Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce - I nagroda w kategorii chórów świeckich,
 • 1993 - V Ogólnopolski Festiwal Muzyki Religijnej im. ks.Stanisława Ormińskiego w Rumi - I miejsce w kategorii chórów amatorskich,
 • 1994 - XXX Międzynarodowy Festiwal Chórów w Montreaux (Szwajcaria) - nagroda Tres-bien,
 • 1996 - XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce - Wyróżnienie w kategorii chórów amatorskich świeckich,
 • 2002 - festiwal Święto pieśni w Ołomuńcu (Czechy) - srebrny medal w kategorii muzyki sakralnej,
 • 2003 - V Międzynarodowy Festiwal Chóralny Canto sul Garda w Riva del Garda (Włochy) - dwa srebrne dyplomy w kategorii muzyka sakralna i folklor,
 • 2005 - udział w VI Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Puebla (Meksyk) jako gość specjalny,
 • 2008 - udział w XV Międzynarodowych Spotkaniach Chóralnych w Cabo Frio (Brazylia) jako gość specjalny,
 • 2010 - V Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek w Chełmnie - Złote Pasmo (I miejsce) w kategorii chórów mieszanych,
 • 2011 - V Pomorski Festiwal Pieśni Wielkopostnej w Kielnie - GRAND PRIX oraz wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworu POPULE MEUS,
 • 2012 - XIV Festiwal Pieśni Chóralnej w Czersku - Nagroda Główna - I miejsce,
 • 2013 - VI Ogólnopolski Konkurs Piesni Pasyjnej w Bydgoszczy - Brązowe pasmo,
 • 2013 - V Ogólnopolski Turniej Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni w Chełmnie - złote pasmo i nagroda specjalna Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego,
 • 2015 - VII Ogólnopolski Konkurs Piesni Pasyjnej w Bydgoszczy - Brązowe pasmo,
 • 2015 - 61 Certamen Internacional de Habaneras y Polifonias w Torrevieja, Hiszpania - III miejsce kategorii Habaneras,
 • 2016 - X Pomorski Festiwal Pieśni Wielkopostej w Szemudzie - I miejsce i nagroda dla najlepszego dyrygenta.
Zespół Wokalny "Rondo" - Wrocław

dyrygent - Małgorzata PodzielnyAlessandro Pietro Scarlatti (1650 - 1725) Exsultate Deo
Joseph Rheinberger (1839 - 1901) Abendlied
Lucjan Laprus (ur. 1935) Matka Boska Kozielska
Marek Jasiński (1949 - 2010) Exsultate Deo omnis terraZespół Wokalny "RONDO" powstał w 2006 roku. Tworzą go miłośnicy śpiewu, absolwenci Szkoły Muzycznej I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu, byli członkowie Chóru "Con Brio" (prowadzonego przez M. Podzielny), obecnie studenci i absolwenci wrocławskich uczelni oraz uczniowie liceum.

Zespół wiele koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą (Finlandia, Macedonia, Węgry i Włochy). W 2014 roku brał udział w prestiżowych wydarzeniach jak: Międzynarodowy Festiwal "Wratislavia Cantans" czy "Leo Festiwal" we Wrocławiu.

W swojej krótkiej historii Zespół Wokalny "Rondo" został laureatem blisko 30 ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów chóralnych. W ostatnich latach były to m.in.:

 • 2011 - I miejsce i Nagroda za najlepszy dobór repertuaru podczas Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Ochrydzie (Macedonia); Złoty Dyplom na VII Międzynarodowej Rybnickiej Jesieni Chóralnej,
 • 2012 - Grand Prix XIII Dolnośląskiego Kolędowania w Świdnicy; Grand Prix XXI Myślenickiego Festiwalu Pieśni Chóralnej - Kolędy i Pastorałki; I miejsce na Wrocławskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym "Vratislavia Sacra"; Grand Prix podczas VII Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych I i II stopnia Bel Canto w Ostrowie Wielkopolskim; Złoty medal na 51. Międzynarodowym Konkursie Muzyki Chóralnej "Seghizzi" w Gorycji (Włochy),
 • 2013 - Złoty Dyplom i Dyplom za najlepsze wykonanie kompozycji współczesnej na XII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. F. Nowowiejskiego w Barczewie; Grand Prix i Nagroda za najciekawszą interpretację utworu kompozytora polskiego podczas IX Międzynarodowego Festiwalu Chórów "Gaude Cantem" w Bielsku-Białej,
 • 2014 - Złoty Dyplom podczas XII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej "Musica Religiosa" w Ołomuńcu (Czechy); I miejsce na IV Międzynarodowym Wrocławskim Festiwalu Chóralnym "Vratislavia Sacra"; Złoty Dyplom i Srebrny Dyplom podczas Rimini International Choir Competition (Włochy),
 • 2015 - Złoty Dyplom na XI Międzynarodowym Festiwalu "Rybnicka Jesień Chóralna" im. Henryka Mikołaja Góreckiego,
 • 2016 - I Nagroda XXV Myślenickiego Festiwalu Pieśni Chóralnej - Kolędy i Pastorałki; I miejsce na VI Międzynarodowym Wrocławskim Festiwalu Chóralnym "Vratislavia Sacra".

Zespół nagrał dwie płyty pt. "Rondo kolęduje" oraz "Musica grata Deo".