Kategoria "Zespoły wokalne"

Kameralny Zespół Męski - Gniezno

dyrygent - Roman NowakJacobus Gallus (1550 - 1591) Ecce quomodo moritur
Grzegorz Gerwazy Gorczycki (ok. 1664 - 1734) Omni die dic Mariae
Grzegorz Gerwazy Gorczycki (ok. 1664 - 1734) Ave Maria
Józef Świder (1930 - 2014) Sanctus
Piotr Jańczak (ur. 1972) KyrieKameralny Zespół Męski jest kontynuatorem tradycji Gnieźnieńskiego Chóru Chłopięcego "Szpaki", który został założony w styczniu 1970 r. Od początku istnienia Chóru dyrygentem i kierownikiem artystycznym był Wiesław Kiser. Chór Chłopięcy działał do roku 1990.

Chór wykonał w tym czasie ponad 1000 koncertów w całym kraju i w licznych ośrodkach europejskich. Zyskał nagrody na konkursach międzynarodowych, m.in. pierwszą nagrodę na festiwalu w Pardubicach i drugą w fińskim Tampere. "Szpaki" uczestniczyły w produkcji wielu filmów i programów telewizyjnych w Polsce i za granicą.

W 1992 r. dzięki inicjatywie byłych śpiewaków reaktywowano działalność chóru już pod postacią zespołu męskiego.

W 1995 r. powstał prawie półgodzinny film dokumentalny pt. "Czas pomiędzy" w reżyserii byłego chórzysty Grzegorza Tomczaka.

Premierowa emisja filmu odbyła się 23 września 1995 r. w II Programie TVP w cyklu "Małe Ojczyzny". Film opowiada o czasie pomiędzy chórem chłopięcym i chórem męskim, o losach śpiewaków, o ich przyjaźni i pasji śpiewania, która połączyła ich powtórnie w zespole męskim.

W 1994 i 1996 r. Chór Męski uczestniczył w I i II Kujawskich Spotkaniach Chóralnych odbywających się we Włocławku.

Do ważnych koncertów zaliczyć należy koncerty w belgijskim mieście Genk (1997 r.).

W 1998 r. nazwę Chór Męski zmieniono na Kameralny Zespół Męski "Szpaki" ze względu na liczebność członków zespołu. W takiej formie zespół pracuje do dziś.

Zespół Męski, który jest kontynuatorem tradycji Chóru Chłopięcego "Szpaki", dał od 1993 r. ok. 200 koncertów na terenie województwa wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego oraz w Belgii.

Po śmierci założyciela i wieloletniego dyrygenta "Szpaków" Wiesława Kisera (2008 r.) Zespołem kieruje jego wychowanek - Roman Nowak.

W październiku 2015 r. Kameralny Zespół Męski zdobył Srebrny Dyplom podczas XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi w kategorii Zespołów Kameralnych.

W marcu 2016 r. Zespół brał udział w III Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Pasyjnej w Szczecinie, gdzie wywalczył Brązowe Pasmo w kategorii chórów kameralnych.

W maju 2016 r. Zespół otrzymał Srebrną Longę na II Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym Muzyki Dawnej im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, który odbył się w Poznaniu.

Kameralny Zespół Męski działa w strukturach Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie.
Zespół Wokalny Canti - Warszawa

dyrygent - Justyna AdamskaGrzegorz Gerwazy Gorczycki (ok. 1664 - 1734) Tota pulchra
Francis Poulenc (1899 - 1963) O magnum mysterium
Leszek Mateusz Gorecki (ur. 1977) Pozdrowienie anielskie
Vic Nees (1936 - 2013) De profundisZespół Wokalny Canti składa się z absolwentów różnych szkół muzycznych, mających za sobą rozległe doświadczenie w wykonywaniu muzyki chóralnej z wielu epok, zarówno utworów kameralnych, jak też wielkich form wokalno-instrumentalnych, a także partii solowych.

Zespół powstał w 2010 r. i najczęściej śpiewa muzykę dawną - przede wszystkim renesansową i barokową. W repertuarze posiada utwory sakralne i świeckie z różnych epok, od średniowiecza po współczesność. Jako zespół solistów wykonuje utwory a cappella, ale także współpracuje z zespołami instrumentalnymi. Koncertuje w różnych miejscach, od wnętrz sakralnych po rozrywkowe. Podnosi także swoje kwalifikacje, uczestnicząc w kursach prowadzonych przez autorytety w dziedzinie kameralistyki wokalnej. Nagrał również dwie płyty - z utworami a cappella oraz z "Vesperae Dominicales" M. Mielczewskiego (z zespołem instrumentalnym oraz składem chóralnym).

Kierownikiem zespołu jest Justyna Adamska, sopran, absolwentka wydziału wokalnego PSM II st. im. J. Elsnera w Warszawie oraz licznych kursów muzyki dawnej, posiadająca wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu kameralnych zespołów wokalnych.

Dyplomy i wyróżnienia:

  • 2010 r. - na Konkursie im Wacława z Szamotuł II miejsce w kategorii zespołów kameralnych,
  • 2011 r. - na Rybnickiej Jesieni Chóralnej - Srebrny Dyplom,
  • 2012 r. - na Sacra Ecclesiae Cantio w Tarnowie - I miejsce w kategorii zespołów kameralnych,
  • 2012 r. - na Turnieju o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni - Srebrny Dyplom,
  • 2013 r. - na Festiwalu Mater Misericordiae w Ząbkach - Złoty Dyplom i nagrodę specjalną za wykonanie utworu o tematyce maryjnej,
  • 2014 r. - na Sacra Ecclesiae Cantio w Tarnowie - I miejsce w kategorii zespołów kameralnych,
  • 2015 r. - na Konkursie im. św. Jana Bosko w Aleksandrowie Kujawskim - II miejsce.

Zespół Canti wystąpi w składzie: Karolina Roman, Justyna Adamska - soprany, Łucja Kowalewska - alt, Paweł Kowalewski - tenor, Piotr Wojciechowski - bas.