Kategoria H "Chóry kameralne"

Chór Concentus - Działdowo

dyrygent - Dominika BanachHenryk Mikołaj Górecki (1933 - 2010) Święty, Święty, Święty
Ola Gjeilo (ur. 1978) Ave generosa
Rihards Dubra (ur. 1964) Missa Simplex - Sanctus
Michael McGlynn (ur. 1964) Media vita


Chór CONCENTUS jest chórem mieszanym złożonym z dorosłych śpiewaków amatorów, których połączyła wspólna pasja muzyczna. Zespół powstał w 1990 r. w Działdowie. Jako chór młodzieżowy zespół odnosił liczne sukcesy, koncertując w Polsce i za granicą, m.in. w Danii i Austrii. Po 12 latach aktywnej działalności nastąpiła 10-letnia przerwa w funkcjonowaniu chóru, po której zespół reaktywował działalność, tworząc jednocześnie Stowarzyszenie Muzyczne Chór "CONCENTUS". Pierwszym dyrygentem chóru była Danuta Czeczot (1990–2000; 2012-2014), w kolejnych latach Ryszarda Dmochewicz (2000–2002) i Paweł Głowiński (2014), obecnie chór prowadzi Dominika Banach.

Swoją wieloletnią działalnością chór spopularyzował muzykę chóralną i niewątpliwie wpłynął na rozwój gustów muzycznych mieszkańców Działdowa, tworząc klimat dla pozytywnego odbioru kolejnych zespołów wykonujących ten rodzaj muzyki. W swoim repertuarze chór posiada utwory muzyki dawnej i współczesnej, zarazem sacrum, jak i profanum, przy czym ciągle poszukuje dróg rozwoju i nowych inspiracji. Zespół regularnie organizuje koncerty, które stają się wydarzeniem lokalnym, promuje również Działdowszczyznę, biorąc udział w prestiżowych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach chóralnych.

Jednym z najistotniejszych aspektów funkcjonowania chóru jest ciągłe doskonalenie umiejętności i podnoszenie możliwości wykonawczych chórzystów poprzez organizowanie warsztatów z uznanymi autorytetami w tej dziedzinie. Dzieląc się pasją do śpiewania i popularyzując muzykę chóralną CONCENTUS stwarza Działdowianom wyjątkową możliwość odbioru muzyki wysokiej jakości, co czyni go istotnym elementem na mapie kulturalnej miasta i regionu.

Ważniejsze osiągnięcia chóru:

 • 1993 r. – 3 miejsce na Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi,
 • 1998 r. – Srebrny Kamerton w 18. Ogólnopolskim Konkursie Chórów A Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy,
 • 1999 r. – uczestnictwo w oprawie muzycznej mszy św. z okazji pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski w Toruniu,
 • 2016 r. – udział w I Festiwalu Muzyki Sakralnej "Musica Vera" w Toruniu,
 • 2017 r. – Brązowy Dyplom w Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy w kategorii chórów kameralnych,
 • 2017 r. - Srebrny Dyplom na XXIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi oraz wyróżnienie – Puchar Prezesa Oddziału Gdańskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w kategorii chórów kameralnych,
 • 2018 r. - Srebrny Dyplom, nagroda pieniężna oraz Puchar ufundowany przez Janusza Wilińskiego na XIV Festiwalu by "O Warmio moja miła" im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.
Poznański Chór Kameralny FERMATA

dyrygent - Mateusz MJ SibilskiZdzisław Bernat (1930 - 1994) Missa Brevissima - Kyrie
anonim Bogurodzica
Zdzisław Bernat (1930 - 1994) Litania do Bogurodzicy
Trond Kverno (ur. 1945) Ave maris stella
Andrzej Koszewski (1922 - 2015) Trittico di Messa - Agnus Dei


Poznański Chór Kameralny FERMATA to grupa entuzjastów wspólnego śpiewu. Zespół tworzą studenci i absolwenci poznańskich uczelni, których połączyła pasja kameralnego, często wręcz solistycznego śpiewania każdego rodzaju muzyki wokalnej.

W repertuarze togo około 16-osobowego zespołu znajdują się arcydzieła muzyki dawnej i współcześni kompozytorzy piszący specjalnie dla Fermaty. Chór równie często śpiewa popularne przeboje muzyki pop i jazzu wokalnego.

Z racji tak rozbudowanego repertuaru Fermata często jest zapraszana do wzięcia udziału w przeróżnych koncertach i festiwalach, a także często uczestniczy w uroczystościach akademickich.

Zespół powstał w 1990 roku, a jego twórcą jest "od zawsze" szef artystyczny Mateusz MJ Sibilski. Ponad 25 lat pracy zespołu zaowocowało licznymi, czołowymi nagrodami na konkursach w Europie i w kraju. Fermata dysponuje sporym dorobkiem fonograficznym - między innymi pięć płyt CD. Szczególne miejsce w bibliotece chóru zajmuje muzyka polska. W ostatnich latach jest laureatem głównych nagród takich festiwali jak "Świat Wacława z Szamotuł" - Grand Prix 2013, "Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni" - Grand Prix 2009, 2015, I miejsca na Ogólnopolskim Konkursie Chórów "Carmen Fidei" 2014, 2015, 2016, Konkursie Chórów w Aleksandrowie Kujawskim, Ogólnopolskim Konkursie "Mater Misericordia" dwukrotnie I Miejsce w kat. Chórów Kameralnych i Nagroda Dyrygencka w Ząbkach.

Ostatnie trofea to:

 • Złota Longa i Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie muzyki G. G. Gorczyckiego na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Dawnej w Poznaniu (maj 2016),
 • Złote Pasmo i Nagroda Specjalna za Najlepsze wykonanie Muzyki Współczesnej na Międzynarodowym Konkursie Chórów "Carmen Fidei" w Łomży (październik 2016),
 • Pierwsze miejsce w kategorii Chórów Kameralnych i Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie Muzyki Współczesnej na Festiwalu Chórów Kameralnych i Zespołów Wokalnych "Sedina Cantat" w Szczecinie w listopadzie 2016 roku.
Chór Kameralny MEDICANTO przy Opolskiej Izbie Lekarskiej w Opolu

dyrygent - Elżbieta WillimGrzegorz Gerwazy Gorczycki (ok. 1664 - 1734) Tota pulchra es Maria
Johann Michael Haydn (1737 - 1806) Ecce quomodo moritur justus
Joseph Rheinberger (1839 - 1901) Benedixisti
Ola Gjeilo (ur. 1978) Ubi caritas


Chór MEDICANTO powstał jesienią 2012 roku przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Opolu z inicjatywy lekarza Marty Kabarowskiej. Skupia lekarzy różnych specjalności oraz innych sympatyków muzyki chóralnej zajmujących się dziedzinami pokrewnymi medycynie, z całej Opolszczyzny. Repertuar chóru (głównie a capella) nawiązuje do klasycznych utworów chóralnych świeckich i sakralnych od renesansu po współczesność. Stały program to utwory G. G. Gorczyckiego, J. M. Haydna, J. I. Schnabla, A. Brucknera, J. G. Rheinbergera. Chór wykonuje również utwory m.in. F. Nowowiejskiego, I. J. Paderewskiego, J. Świdra – inspirowane polską poezją; posiada własne opracowania chóralne (A. Willim), np. cykl Pieśni op. 74 F. Chopina.

Chór ma w dorobku liczne występy dla środowiska lekarskiego, uświetniając uroczystości i sympozja; bierze udział w koncertach charytatywnych i uczestniczy w życiu kulturalnym Opolszczyzny. Wraz z innymi chórami lekarskimi brał udział w Festiwalach w Poznaniu, Kórniku, Czeladzi, Warszawie, Gnieźnie, Trzemasznie.

Dyrygentem chóru od chwili założenia jest Elżbieta Willim. Prezesem chóru od marca 2018 jest lekarz Rafał Pędich.
Zespół Wokalny Minimus - Poznań

dyrygent - Sławomira RaczyńskaMikołaj Zieleński (1550 - 1615) Justus ut palma florevit
Aleksandra Chmielewska (ur. 1993) Veni Emmanuel
Marek Raczyński (ur. 1982) Ave Regina caelorum
Jake Runestand (ur. 1986) Alleluja


Zespół Wokalny Minimus powstał w 2010 r. Skoncentrowany na śpiewie a cappella, posiada w swoim repertuarze przede wszystkim muzykę renesansu oraz dzieła XX i XXI wieku, odwołujące się do ducha dawnych epok.

Minimus często bierze udział w projektach związanych z historycznie poinformowanym wykonawstwem muzyki dawnej. Zespół chętnie współpracuje z kompozytorami młodego pokolenia, ma na swoim koncie kilka prawykonań chóralnych utworów a cappella. Koncertuje na terenie całego kraju, przywiązując wagę zarówno do wysokiego poziomu artystycznego, jak i głęboko przemyślanej dramaturgii koncertów.

W skład zespołu wchodzą śpiewacy związani przez wiele lat z najlepszymi poznańskimi chórami, m.in. z Poznańskimi Słowikami Stefana Stuligrosza, Chórem Musica Viva czy Poznańskim Chórem Kameralnym. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Sławomira Raczyńska, wykładowca poznańskiej Akademii Muzycznej.

Zespół Wokalny Minimus jest laureatem wielu nagród, m.in. I miejsca w V Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym im. Wacława z Szamotuł (2011), Złotego Dyplomu i Nagrody Specjalnej za Kulturę Brzmienia na VI Ogólnopolskim Konkursie "Ars Liturgica" w Gnieźnie (2014) oraz Nagrody Specjalnej za Najlepsze Wykonanie Utworu Muzyki Dawnej na XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Barczewie (2015).
W 2014 roku pojawiła się pierwsza płyta zespołu Nie tylko kolędy, zawierająca nowe, przygotowane specjalnie dla zespołu opracowania kolęd oraz utwory związane z okresem Bożego Narodzenia. W roku 2017 nagrania Zespołu Wokalnego Minimus znalazły się na monograficznej płycie Media Vita z kompozycjami Marka Raczyńskiego.
Chór Nadzieja - Nakło n. Notecią

dyrygent - Michał GackaAntonio Lotti (1666 - 1740) Miserere
Marek Raczyński (ur. 1982) Sicut lilium inter spinas
Ēriks Ešenvalds (ur. 1977) O salutaris hostia
Michał Zieliński (ur. 1965) Laudate Dominum


Chór "Nadzieja" powstał pod koniec 2005 r. przy Gimnazjum nr 3 w Nakle nad Notecią z inicjatywy Michała Gacka - dyrygenta chóru. Do dzisiaj większą część członków zespołu stanowią absolwenci tej szkoły. Od 2009 chór działa przy Nakielskim Ośrodku Kultury im. Zygmunta Kornaszewskiego.

Największe osiągnięcia zespołu:

 • Grand Prix na V Ohrid Choir Festival w Ochrydzie (Macedonia) - 2012,
 • Grand Prix na IV Turnieju Chórów O Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni w Chełmnie - 2012,
 • Grand Prix na VI Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy - 2013,
 • Grand Prix na II Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej "Pater Noster" w Strzepczu - 2016,
 • Grand Prix na II Festiwalu Chórów Kameralnych i Zespołów Wokalnych SEDINA CANTAT w Szczecinie - 2016,
 • Grand Prix na IV Międzynarodowym Szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej w Szczecinie - 2017,
 • Grand Prix oraz statuetka "Via Domini" na XII Pomorskim Festiwalu Pieśni Wielkopostnej w Szemudzie - 2018,
 • Grand Prix na Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych i Festiwalu chóralnym "Razem w XXI wieku" w Kamczii (Bułgaria) - 2018,
 • II miejsce na IV Konkursie Muzyki Sakralnej "Laudate Dominum" w Wilnie (Litwa) - 2013,
 • Nagroda za Najlepsze Wykonanie Utworu "Modlitwa" Ks. Stanisława Ormińskiego na XXXV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi - 2013,
 • I miejsce na II Ogólnopolskim Konkursie Chórów im. św. Jana Bosko w Aleksandrowie Kujawskim (kat. chóry kameralne) - 2013,
 • I miejsce (kat. chóry kameralne) / Nagroda specjalna za Najlepsze Wykonanie Utworu Kompozytora Polskiego na I Międzynarodowym Szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej w Szczecinie - 2014,
 • I miejsce (w ogólnej klasyfikacji wszystkich chórów festiwalu) / Nagroda specjalna za Najlepsze Wykonanie Utworu Współczesnego o Charakterze Klasycznym na I Ogólnopolskim Festiwalu Współczesnej Muzyki Chóralnej Music Everywhere! - 2014,
 • Srebrne Pasmo - kat. POP - chóry młodzieżowe / Złote Pasmo i 3 miejsce - kat. sakralna - chóry młodzieżowe na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym "Canción Mediterranea" w Lloret de Mar (Hiszpania) - 2014,
 • Złote Pasmo / Nagroda posła na Sejm RP / Nagroda wojewody kujawsko-pomorskiego dla najlepszego chóru województwa na I Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej "Carmen Fidei" w Osiu - 2014,
 • Złote Pasmo / Nagroda za Najlepsze Wykonanie Utworu o Tematyce Maryjnej / Dyplom za Wysoką Kulturę Brzmienia na IV Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Maryjnej "Ave Maria" w Chojnicach - 2015,
 • Złote Pasmo / I miejsce / Nagroda marszałka województwa kujawsko-pomorskiego dla najlepszego chóru województwa na II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Sakralnej "Carmen Fidei" w Osiu - 2015,
 • Złote Pasmo / Nagroda za Najlepsze Wykonanie Utworu Stanisława Moniuszki na II Bałtyckim Konkursie Chórów "Pomerania Cantat" - 2016,
 • I miejsce na II Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej "Pater Noster" w Strzepczu - 2016,
 • Złote Pasmo na VII Ogólnopolskim Konkursie "Ars Liturgica" w Gnieźnie - 2016,
 • I miejsce na I Festiwalu Muzyki Sakralnej MUSICA VERA w Toruniu - 2016,
 • I miejsce na II Festiwalu Chórów Kameralnych i Zespołów Wokalnych SEDINA CANTAT w Szczecinie (kat. zespoły wokalne) - 2016,
 • Złote Pasmo / Nagroda Specjalna Polskiego Związku Chórów i Orkiestr na VIII Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy - 2017,
 • Złote Pasmo / Nagroda Specjalna za Najlepiej Wykonany Utwór o Tematyce Pasyjnej na IV Międzynarodowym Szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej w Szczecinie - 2017,
 • Złote Pasmo na III Bałtyckim Konkursie Chórów POMERANIA CANTAT w Koszalinie - 2017,
 • I miejsce / Puchar Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr na XXIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi (kat. zespoły kameralne) - 2017,
 • I miejsce (najwyższa punktacja spośród wszystkich uczestników konkursu) na II Międzynarodowym Konkursie Chóralnym "Cantu Gaudeamus" w Białymstoku (kat. chóry kameralne) - 2017,
 • Nagroda Specjalna oraz statuetka biskupia na XII Pomorskim Festiwalu Pieśni Wielkopostnej Szemudzie za najlepsze wykonanie utworu przewodniego festiwalu ("Kyrie z Mszy XI") - 2018,
 • Złoty Dyplom, Dyplom Zwycięzcy Kategorii (chóry mieszane) oraz Nagroda Specjalna Dyrektora Międzynarodowego Festiwalu im. Prof. Józefa Świdra na festiwalu Musica in Urbe w Bydgoszczy - 2018,
 • Złota Longa oraz Nagroda za Najlepsze Wykonanie Utworu Maryjnego na Konkursie Chóralnym Muzyki Sakralnej ARS LONGA w Poznaniu - 2018,
 • Złoty Dyplom (Konkurs MUSICA SACRA) oraz Srebrny Dyplom (II miejsce - Konkurs Muzyki Współczesnej) na 53. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach - 2018,
 • Gwiazda Kamczi na Konkursie GWIAZDY KAMCZI oraz Nagroda za Najlepsze Wykonanie Pracy Duchowej na Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych i Festiwalu chóralnym "Razem w XXI wieku" w Kamczii (Bułgaria) - 2018.

W 2009 zdobył Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a także I miejsce, które wywalczył ponownie w 2013.

"Nadzieja" prowadzi działalność artystyczną na terenie kraju, jak i poza jego granicami, śpiewając koncerty okolicznościowe i charytatywne.

W repertuarze chóru znajdują się utwory klasyczne W. A. Mozarta, F. Chopina, A. Lottiego, G. G. Gorczyckiego, P. Łukaszewskiego, utwory muzyki rozrywkowej, m.in. The Cranberries - Zombie, czy też Raz Dwa Trzy - Trudno Nie Wierzyć w Nic, a także wiele innych kompozycji wywodzących się z różnych gatunków muzycznych.
Zespół Wokalny "Rondo" z Wrocławia

dyrygent - Małgorzata PodzielnyClaudio Monteverdi (1567 - 1643) Cantate Domino
Edvard Hagerup Grieg (1843 - 1907) Wie bist du doch schön
Andrej Makor (ur. 1987) O Lux Beata Trinitas
Krzysztof Grzeszczak (ur. 1965) Ex libro psalmorum III


Zespół Wokalny "Rondo" powstał w 2006 roku. Tworzą go głównie absolwenci Szkoły Muzycznej I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu, byli członkowie Chóru "Con Brio" (prowadzonego przez M. Podzielny). Zespół wiele koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą (Finlandia, Macedonia, Węgry i Włochy); brał udział w prestiżowych wydarzeniach jak: Międzynarodowy Festiwal "Wratislavia Cantans" czy "Leo Festiwal" we Wrocławiu.

Zespół Wokalny "Rondo" jest laureatem ponad 30 krajowych i międzynarodowych konkursów chóralnych. W ostatnich latach były to:

 • 2016 – I Nagroda XXV Myślenickiego Festiwalu Pieśni Chóralnej – Kolędy i Pastorałki; I miejsce na VI Międzynarodowym Wrocławskim Festiwalu Chóralnym "Vratislavia Sacra"; I miejsce oraz Nagroda za najlepsze wykonanie utworu współczesnego na IX Międzynarodowym Ochrydzkim Festiwalu Chóralnym "Ohrid Choir Festival" w Macedonii; Złoty Dyplom, Nagroda Specjalna oraz Nagroda za najlepsze wykonanie polskiego, współczesnego utworu kompozytora polskiego, podczas VII Ogólnopolskiego Konkursu "Ars Liturgica" w Gnieźnie;
 • 2017 – Nagroda Główna – Lutnia im. Jerzego Libana z Legnicy (Złoty Dyplom), Dyplom Nieoficjalnego Jury Ogólnopolskiego Seminarium dla Dyrygentów Chórów; Grand Prix, I miejsce, Złoty Dyplom na XIII Międzynarodowym Festiwalu "Rybnicka Jesień Chóralna" im. Henryka Mikołaja Góreckiego; Grand Prix, I miejsce podczas XX Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnego "Cantio Lodziensis" w Łodzi.

Zespół nagrał dwie płyty pt. "Rondo kolęduje" oraz "Musica grata Deo".

Asystentem dyrygenta od 2016 roku jest Michał Kanafa.
Kameralny Chór Męski "Szpaki" - Gniezno

dyrygent - Paulina Kuczyńska-SiwkaGrzegorz Gerwazy Gorczycki (ok. 1664 - 1734) Omni die dic Mariae
Jacob Handl (1550 - 1591) Ecce quomodo moritur
Peter Cornelius (1824 - 1874) Requiem aeternam
Antonio Lotti (1666 - 1740) Miserere
Grigorij Fedorowicz Lwowskij (1830 - 1894) Nikto że pritiekajaj
Piotr Jańczak (ur. 1972) Kyrie


Kameralny Zespół Męski jest kontynuatorem tradycji Gnieźnieńskiego Chóru Chłopięcego "Szpaki", który został założony w styczniu 1970 roku. Od początku istnienia dyrygentem i kierownikiem artystycznym był Wiesław Kiser. Chór wykonał w tym czasie ponad 1000 koncertów w całym kraju i w Europie. Zyskał nagrody na konkursach międzynarodowych, m.in. I miejsce na festiwalu w Pardubicach i II miejsce w fińskim Tampere. Uczestniczył w produkcji filmów i programów telewizyjnych w Polsce i za granicą. Chór Chłopięcy "Szpaki" działał do 1990 r.

W roku 1992 reaktywowano działalność chóru w składzie męskim. Od 1993 r. wykonał ok. 200 koncertów na terenie województwa wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. W 1994 i 1996 r. uczestniczył w I i II Kujawskich Spotkaniach Chóralnych we Włocławku. Do ważnych koncertów zaliczyć należy koncerty w belgijskim mieście Genk (1997 r.). W 1998 r. nazwę zmieniono na Kameralny Zespół Męski "Szpaki" i w takiej formie pracuje do dziś. Po śmierci założyciela i wieloletniego dyrygenta "Szpaków" - Wiesława Kisera (2008 r.) zespołem kierował jego wychowanek - Roman Nowak.

W 2015 r. Kameralny Zespół Męski "Szpaki" zdobył Srebrny Dyplom podczas XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi w kategorii zespołów kameralnych. W marcu 2016 r. zespół brał udział w III Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Pasyjnej w Szczecinie, gdzie wywalczył Brązowe Pasmo w kategorii chórów kameralnych. W maju 2016 zespół otrzymał Srebrną Longę na II Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym Muzyki Dawnej im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, który odbył się w Poznaniu. W tym samym roku uczestniczył w VII Ogólnopolskim Konkursie "Ars Liturgica" w Gnieźnie, gdzie zdobył Brązowy Dyplom. Ostatnim akcentem 2016 roku był występ zespołu na II Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Pieśni Adwentowej i Świątecznej w Sopocie. Jury przyznało wówczas zespołowi Srebrny Dyplom i statuetkę zwycięzcy w kategorii zespołów kameralnych. Wiosną 2017 r. "Szpaki" uczestniczyły w VIII Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy. Występ zespołu w konkursie w kategorii zespołów wokalnych został nagrodzony przez jury Brązowym Dyplomem. Kameralny Zespół Męski "Szpaki" brał także kilkakrotnie udział w Gnieźnieńskich Spotkaniach Chóralnych "Stąd Nasz Ród".

Po śmierci dotychczasowego dyrygenta Romana Nowaka, od stycznia tego roku zespół prowadzi Paulina Kuczyńska-Siwka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Kameralny Zespół Męski "Szpaki" działa aktualnie w strukturach Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie.