Kategoria C "Chóry młodzieżowe"

Chór Dziewczęcy SKOWRONKI - Poznań

dyrygent - Alicja SzelugaMichael McGlynn (ur. 1964) Hymn to the Virgin
Giovanni Pierluigi da Palestrina (1525 - 1594) Pueri Hebraeorum
Ola Gjeilo (ur. 1978) Shimmering (Ave generosa)
Vytautas Miškinis (ur. 1954) Ave maris stella


Chór Dziewczęcy SKOWRONKI powstał w 1950 roku pod auspicjami miejskiej instytucji kulturalnej – Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. Śpiewa w nim 140 chórzystek w wieku od 7 do 20 lat. Edukacja muzyczna dziewcząt przebiega na trzech poziomach. Pierwszy - obejmuje kształcenie chóralne w grupie dzieci w wieku wczesnoszkolnym, zwanej Małe SKOWRONKI. Drugi poziom edukacji muzycznej chóru odbywa się w grupie średniej – SKOWRONECZKI, którą tworzą dziewczęta w wieku 9-12 lat. Zasadniczy trzon chóru tworzą dziewczęta w wieku od 13 do 20 lat.

Chór SKOWRONKI jest laureatem głównych nagród w aż trzydziestu dwóch europejskich festiwalach i konkursach chóralnych. Wśród nich najważniejsze to: Grand Prix Ogólnopolskiego Turnieju LEGNICA CANTAT (2007), Grand Prix Międzynarodowego Konkursu w Ochrydzie w Macedonii (2011), Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Freamunde w Portugalii (2016), Grand Prix w Konkursie "InCanto Mediterraneo" w Milazzo na Sycylii (2017).

Zespół jest zapraszany do udziału w festiwalach chóralnych, m.in. we Wrocławiu (Wratislavia Cantans), na Łotwie (Ryga), w Niemczech (Wolfenbüttel, Usedom), Veszprem (Węgry), we Włoszech (Turyn), w Jerozolimie (Izrael), Timisoara (Rumunia). Regularnie współpracuje z Filharmonią Poznańską.

Przez 68 lat działalności artystycznej chór koncertował w niemal wszystkich krajach Europy, w Izraelu i w Stanach Zjednoczonych. W grudniu 2015 roku Chór Dziewczęcy SKOWRONKI zadebiutował na deskach jednej z najbardziej prestiżowych scen świata - nowojorskiej Carnegie Hall. Dwugodzinny koncert okazał się wielkim sukcesem i spotkał się z ogromnym aplauzem amerykańskiej publiczności.

Dyskografia zespołu obejmuje 19 płyt CD i DVD z zapisami studyjnymi oraz live z koncertów chóru.

Repertuar zespołu obejmują przede wszystkim kompozycje wokalne twórców współczesnych z XX i XXI. Wśród nich najważniejsi to: Ola Gjeilo, Marten Jansson, Vytautas Miškinis, Morten Lauridsen, Eric Whitacker, Veljo Tormis oraz polscy twórcy, tacy jak: Grzegorz Miśkiewicz, Szymon Godziemba-Trytek, Marek Jasiński, Marek Raczyński. W programie chóru znajdują się również dzieła wokalno-instrumentalne takich kompozytorów, jak Giovanni Pierluigi da Palestrina, Antonio Vivaldi, Feliks Mendelssohn-Bartholdy, Gustav Mahler, Karol Szymanowski czy Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Wizerunek artystyczny chóru tworzą: Alicja Szeluga – dyrektor artystyczny chóru, Julia Łynsza – dyrygent grup młodszych oraz Marzena Michałowska sprawująca opiekę wokalną. Chórowi podczas koncertów towarzyszą Czesław Łynsza – pianista i Beata Polak – perkusistka.
Szczeciński Chór Chłopięcy "Słowiki" - Szczecin

dyrygent - Grzegorz HandkeAlessandro Pietro Scarlatti (1650 - 1725) Exsultate Deo
Anton Bruckner (1824 - 1896) Ave Maria
Andrzej Koszewski (1922 - 2015) Magnificat
Alejandro D. Consolacion II (ur. 1980) Pater noster


Szczeciński Chór Chłopięcy "Słowiki" powstał w 1960 roku z inicjatywy m.in. prof. Jana Szyrockiego, który dyrygował nim przez pierwsze 15 lat. Zespół bardzo szybko uzyskał międzynarodowy poziom i stał się kulturalną wizytówką Szczecina. W ciągu minionych 57 lat "Słowiki" koncertowały w 36 krajach, na 6 kontynentach.

Od 1 września 2011 roku dyrektorem i dyrygentem Szczecińskiego Chóru Chłopięcego "Słowiki" jest Grzegorz Handke. Pod jego kierownictwem w 2012 zespół koncertował w Luneburgu (Niemcy), Rimini i Wenecji (Włochy). W 2013 zajął II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu "Vratislavia Sacra", wyjechał na Litwę i do Rosji, gdzie śpiewał w Wilnie, Filharmonii w Twer oraz w Moskwie. W 2014 chór zdobył IV miejsce w Międzynarodowym Festiwalu w Vic (Hiszpania), koncertował w jednym z koncertów inaugurujących nową siedzibę Szczecińskiej Filharmonii, a w październiku wraz z solistami i orkiestrą filharmonii wykonał "Dettingen Te Deum" G. F. Haendla. W 2015 roku chór zdobył 2 "Srebrne Dyplomy" na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym "Slovakia Cantat" w Bratysławie. W 2016 "Słowiki" zajęły 2 miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, zdobyły nagrodę "Talent Roku 2016" w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, a we wrześniu w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Rimini (Włochy) zdobyły I i III miejsce oraz Złoty i Srebrny Dyplom. W 2017 chór zdobył Złoty Dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym "Pomerania Cantat" w Koszalinie oraz 2 Srebrne Dyplomy na 52. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach. We wrześniu 2017 zespół koncertował we Lwowie (Ukraina) oraz zdobył Złoty Dyplom na XXIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi.