Kategoria K "Monodia"

Cantus Solemnis - Poznań

dyrygent - Ewa Domagałachorał gregoriański Missa In Festo Corporis Christi - Cibavit eos (Introit)
chorał gregoriański Missa In Festo Corporis Christi - Oculi omnium (Gradual)
chorał gregoriański Missa In Festo Corporis Christi - Sacerdotes Domini (Offertorium)
chorał gregoriański Missa In Festo Corporis Christi - Quotiescumque (Communio)
chorał gregoriański Pange lingua (Hymn)


Zespół Cantus Solemnis specjalizuje się w śpiewie gregoriańskim. Tworzą go nauczyciele Szkoły św. Benedykta, która od kilku lat prowadzi kursy śpiewu gregoriańskiego przy Poznańskiej Farze. Szkoła ściśle współpracuje z benedyktyńskim opactwem Notre Dame de Triors, w którym chorał gregoriański wyznacza rytm mniszego życia, oraz ze Szkołą św. Grzegorza w Le Mans (Międzynarodową Akademią Muzyki Kościelnej).

Cantus Solemnis brał udział w projektach: Deesis - Wschód i Zachód w jednej godzinie, Katharsis Poznań Festival, Festiwal Nadnoteckie Bel Canto.

W skład zespołu wchodzą: Ewa Domagała, Katarzyna Kubaszczyk, Agnieszka Łysakowska, Karolina Żuk, Anna Kamerys.
Schola Gregoriana "Kalokagatia" - Gdańsk

dyrygent - Marek Rogalskiintroit gregoriański Spiritus Domini replevit orbem terrarum
ordinarium gregoriańskie Missa IX "Cum jubilo" - Gloria
graduał gregoriański Requiem aeternam
Hildegard von Bingen (1098 - 1179) O magne Pater
communio gregoriańskie Passer invenit


Schola Gregoriana "Kalokagatia" to męska część większego zespołu mieszanego o nazwie Schola Cantorum "Kalokagatia". Jest ona amatorskim chórem kameralnym, złożonym z pasjonatów muzyki sakralnej, rozkochanych w pięknie liturgii katolickiej. Wchodzący w jej skład wokaliści, kantorzy, organiści, posługują na co dzień muzycznie podczas celebracji Mszy świętych "trydenckich" w Trójmieście, wykonując regularnie szeroki repertuar gregoriański, pieśni narodowe oraz kompozycje polifoniczne – zwłaszcza epoki renesansu. W ramach zespołu odbywa się także wzajemne doskonalenie z zakresu akompaniamentu liturgicznego.

Do zespołu należą – oprócz pasjonatów śpiewu – także studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku. Schola realizowała się dotychczas głównie w ramach muzycznej warstwy Mszy świętych w formie przed- i posoborowej. Niedawno wykrystalizowała się koncertowa forma zespołu, który gromadzi się dziś wokół starogreckiej wartości "kalokagathii" (syntezy dobra i piękna), do której kantorzy starają się dążyć w swej artystycznej i życiowej postawie.

Zespół ma za sobą udział w kilku festiwalach, na których zdobył następujące nagrody:

  • Grand Prix VI Ogólnopolskiego Konkursu Chórów im. Św. Jana Bosko w Aleksandrowie Kujawskim oraz nagrodę dla najlepszego dyrygenta festiwalu (2017),
  • I miejsce oraz Srebrny Dyplom w kat. Dorosłe chóry kameralne III Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Adwentowej i Świątecznej w Sopocie (2017),
  • I miejsce i Złoty dyplom w kat. Chóry parafialne oraz nagrodę specjalną za najlepszą kulturę brzmienia I Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Sakralnej "Nadzieja w Chórze" w Tykocinie (2018),
  • Złoty dyplom w kat. Chóry parafialne oraz nagrodę specjalną V Międzynarodowego Konkursu Chóralnego Muzyki Sakralnej "Carmen Fidei" w Goniądzu (2018).
Schola Gregoriańska Salezjańskiej Szkoły Muzycznej w Lutomiersku

dyrygent - Kazimierz Dąbrowskichorał gregoriański Narrabo (Communione)
chorał gregoriański Laetatus sum (Responsorium - Gradual)
chorał gregoriański Nos autem gloriari (Introit)
chorał gregoriański Ave Maria (Offertorium)


Schola Gregoriańska Salezjańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Lutomiersku istnieje jako część większego zespołu - Chóru Męskiego.

W swoim repertuarze chór ma utwory religijne i świeckie zarówno dawne, jak i współczesne. Śpiewa podczas liturgii, uświetnia uroczystości szkolne oraz bierze udział w koncertach.

Chór zdobył nagrody i wyróżnienia, m.in. na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie, na Międzynarodowych Spotkaniach Chóralnych w Pińczowie, na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi, na Festiwalu Chóralnym "Cantate Domino" w Krakowie i Łódzkim Festiwalu Chóralnym "Cantio Lodziensis".

Chór nagrał dziewięć płyt CD z muzyką chóralną a cappella i z towarzyszeniem instrumentów.