Kategoria F "Chóry jednorodne"

Cartusia - Kartuzy

dyrygent - Małgorzata KuchtykJavier Busto (ur. 1949) Salve Regina
Piotr Jańczak (ur. 1972) De profundis clamavi
Giuseppe Ottavio Pitoni (1657 - 1743) Cantate Domino
Rolf Lukowsky (ur. 1926) Pater noster
Vytautas Miškinis (ur. 1954) Ave Regina coelorum


Cartusia to żeński chór kameralny założony w 1993 r. przez ks. Gerarda Jakubiaka. Od 1995 roku dyrygentem chóru jest Małgorzata Kuchtyk i od tego czasu działa on przy Kartuskim Centrum Kultury w Kartuzach.

Cartusia jest laureatem wielu konkursów i festiwali. Zdobył m.in. I miejsce i Nagrodę Specjalną na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Barczewie w 2005, I miejsce na XVII Międzynarodowym Festiwalu w Rumi w 2005, Złoty Dyplom na III Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy w 2007, I miejsce na Festiwalu "Cantate Domino" w Krakowie w 2007, Złoty Dyplom na III Ogólnopolskim Konkursie "Ars Liturgica" w Gnieźnie w 2008, Złotą Strunę i Grand Prix na XI Małopolskim Konkursie Chórów w Niepołomicach w 2009, I miejsce na III Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym im. Wacława z Szamotuł w Szamotułach w 2009, Złoty Dyplom na VIII Międzynarodowym Festiwalu Chórów "Gaude Cantem" w Bielsku-Białej w 2012, Złoty Medal w kategorii Chóry Żeńskie oraz Złoty Medal w kategorii Muzyka Sakralna na I Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu Chóralnym im. M. Kopernika "Per Musicam Ad Astra" w Toruniu w 2013 oraz wiele innych nagród i wyróżnień.

Chór nagrał 3 płyty CD: Kolędy śpiewają dzieci, Tędy lub owędy, Voces Cartusiae oraz singel Oni ze znaną trójmiejską wokalistką jazzową - Krystyną Prońko. Wziął też udział w nagraniu płyt: Veni Domine, Przylecieli Aniołkowie chóru Kakofonia, a także w nagraniu wydanej niedawno przez Akademię Muzyczną w Gdańsku płyty Kolaż.

Chór Cartusia specjalizuje się głównie w wykonawstwie muzyki sakralnej - od chorału po muzykę współczesną.
Żeński Chór "Cordiale Coro" z Aleksandrowa Kujawskiego

dyrygent - Jarosław DąbrowskiZdzisław Bernat (1930 - 1994) Litania do Bogurodzicy Maryi
Ola Gjeilo (ur. 1978) Ubi caritas
Francis Poulenc (1899 - 1963) Ave verum corpus
Miklós Kocsár (ur. 1933) Salve Regina


W swoim dorobku "Cordiale Coro" ma organizację Ogólnopolskich Konkursów Chórów im. św. Jana Bosko 2012-2016. Chór stara się podwyższać swój poziom poprzez udział w warsztatach chóralnych, konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, warsztatach dla dyrygentów. Dzięki wydarzeniom, które zainicjował, Aleksandrów Kujawski odwiedziło kilkadziesiąt chórów z całego kraju.

"Cordiale Coro" poprzez swoją działalność dał dotychczas kilkadziesiąt koncertów w całej Polsce. Odwiedził m.in. Kraków, Szczecin, Warszawę, Gdańsk, Starogard Gdański, Rybnik. Wystąpił na żywo w programie Cafe Lato w TVP Bydgoszcz. Był także w Berlinie. W swoim dorobku ma liczne nagrody. Głównym sponsorem zespołu jest Klinika Uzdrowiskowa "Pod Tężniami" im. Jana Pawła II w Ciechocinku.