Kategoria G "Chóry mieszane"

CAMERATA VARSOVIA - Warszawa

dyrygent - Elżbieta SiczekGrzegorz Gerwazy Gorczycki (ok. 1664 - 1734) Stabat Mater
Feliks Nowowiejski (1877 - 1946) Parce Domine
Ola Gjeilo (ur. 1978) Ubi caritas
Zuzanna Falkowska (ur. 1988) Come be my light


Chór CAMERATA VARSOVIA powstał w styczniu 2000 roku z inicjatywy dyrygenta - Elżbiety Siczek oraz grupy chórzystów, mających już staż w zespołach śpiewaczych, pragnących wytyczyć własną drogę artystyczną. Od początku swego istnienia był to zespół niezależny, zrzeszający miłośników muzyki chóralnej z różnych środowisk, którego działanie stało się możliwe wyłącznie dzięki życzliwości i wsparciu wielu osób, nie tylko angażujących się jako czynni chórzyści, ale również świadczących na rzecz zespołu pomoc przy realizacji licznych ambitnych zamierzeń.

Od roku 2013 Chórowi patronuje Fundacja Camerata Varsovia. Swą działalność muzyczną chór łączy z misją społeczną, stąd udział w pracach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, koncerty w środowiskach polskich na Litwie i Ukrainie czy też występy charytatywne. Repertuar zespołu obejmuje muzykę sakralną i świecką różnych epok od chorału gregoriańskiego do muzyki współczesnej, zarówno a cappella jak i z towarzyszeniem instrumentalnym, w tym zabytki muzyki dawnej wykonywane z instrumentami z epoki.

Chór często koncertuje w kraju, a także występuje za granicą (Ukraina, Litwa, Czechy, Belgia, Holandia, Bułgaria, Włochy). Zespół współuczestniczył w kwietniu 2012 roku w przygotowaniu koncertu poświęconego muzyce polichóralnej Mariana Sawy, zrealizowanego w ramach przewodu doktorskiego dyrygent Elżbiety Siczek.

Chór otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia:

 • III Nagroda w kategorii zespołów wokalno-instrumentalnych na XI Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej, Kolędy i Pastorałki 2002 oraz I Nagroda w XII edycji tego konkursu (2003) i ponownie III Nagroda w 2005 roku,
 • Srebrna Wstęga na XII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Adwentowej i Bożonarodzeniowej w Pradze (2002),
 • Złote Pasmo oraz Nagroda za Najlepsze Wykonanie Utworu Kompozytora Polskiego w I Majowym Przeglądzie Chórów PZChiO (2003),
 • II miejsce na VIII Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej "Cantate Deo" w Rzeszowie (2004),
 • III Nagroda na VII Międzynarodowych Spotkaniach Chóralnych z Pieśnią Maryjną AD GLORIAM DEI (Pińczów 2006),
 • I Nagroda w VI Betlejem u Avetek (2007) oraz II Nagroda w 2008 i 2011 roku,
 • II Nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej (Bydgoszcz 2007),
 • I Nagroda w kategorii chórów kameralnych oraz Nagroda Specjalna za wykonanie utworu Wacława z Szamotuł w I Konkursie Chóralnym im. Wacława z Szamotuł (2007),
 • I Nagroda i Puchar Prezesa PZChiO na III Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie (2008),
 • III Nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu (Wejherowo 2008),
 • Srebrny Dyplom na VI Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym TONEN 2000 (Holandia, 2010),
 • Srebrny Dyplom na Festiwalu Muzyki Sakralnej CANTATE DOMINO (Kowno, Litwa, 2010),
 • Srebrne Pasmo na VIII Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek (Chełmno 2013),
 • I Nagroda na XVI Łódzkim Festiwalu Chóralnym CANTIO LODZIENSIS (Łódź 2013),
 • Złote Pasmo na IX Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek (Chełmno 2014),
 • III miejsce na Międzynarodowym Festiwalu VARSOVIA CANTAT (Warszawa, 2015),
 • I Nagroda na XVII Łódzkim Festiwalu Chóralnym CANTIO LODZIENSIS (Łódź 2015),
 • Złoty Dyplom w kategorii muzyki sakralnej oraz Srebrny Dyplom w kategorii muzyki współczesnej na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej (Międzyzdroje, 2016).
Chór Kameralny Ab Imo Pectore z Ożarowa Mazowieckiego

dyrygent - Mariusz LatekThomas Tallis (1505 - 1585) If ye love me
Rihards Dubra (ur. 1964) O crux ave
Eric William Barnum (ur. 1979) Adoramus te Christe
Piotr Jańczak (ur. 1972) Libera me


Chór Kameralny Ab Imo Pectore pod kierownictwem Mariusza Latka powstał w 2006 roku. Zespół wykonuje głównie utwory a cappella różnych epok - od renesansu po muzykę współczesną. Sięga po dzieła polskich i zagranicznych kompozytorów.

W 2011 roku z okazji 400. rocznicy śmierci Tomása Luisa de Victorii zespół przygotował projekt "Muzyka hiszpańska w liturgii". Przy współpracy z Instytutem Cervantesa w Warszawie i innymi ośrodkami chór wykonał cykl wzbogaconych obrazem multimedialnym koncertów.

Chór pod dyrekcją Mariusza Latka występuje także w projektach z orkiestrami. W październiku 2013 z Bytomską Orkiestrą Gorczyckiego zespół wykonał Missa Sancti Nicolai G-dur Josepha Haydna, a we wrześniu 2014 z Orkiestrą Sinfonia Viva - Requiem d-moll op. 48 Gabriela Fauré. W maju 2015 wraz z zespołem muzyki dawnej Collegium Musicum Varsoviensis zaprezentował dzieło Simona Ferdinanda Lechleitnera (Missa Solemnis In Honorem Sancti Cajetani), nieznanego austriackiego kompozytora działającego w Polsce w pierwszej połowie XVIII w. W październiku 2015 chór zaśpiewał Requiem Johna Ruttera. W czerwcu 2016, na zakończenie I Festiwalu Polskiej Muzyki Dawnej, Chór Kameralny Ab Imo Pectore prawykonał po 250 latach od powstania utwór Exultate Jubilate Simona Ferdinanda Lechleitnera.

W grudniu 2013 chór uczestniczył w koncercie dyplomowym studenta UMFC Mateusza Gałuszki (klasa dyrygowania prof. Andrzeja Banasiewicza), wykonując Missa Sancti Nicolai Haydna. W kwietniu 2014 chór wziął udział w projekcie a cappella Crux fidelis w ramach przewodu doktorskiego Mariusza Latka. Koncert ten został utrwalony na płycie CD.

W ciągu 10 lat swego istnienia zespół dał prawie 130 koncertów i uczestniczył w 20 konkursach i festiwalach chóralnych zarówno ogólnopolskich, jak i międzynarodowych. Ostatnie sukcesy chóru to m.in.: złoty dyplom i 1. miejsce w kategorii chórów kameralnych na XI Międzynarodowym Festiwalu Rybnicka Jesień Chóralna im. Henryka Mikołaja Góreckiego (2015), Grand Prix oraz nagroda dla najlepszego dyrygenta festiwalu dla Mariusza Latka na III Ogólnopolskim Festiwalu Wielkanocnej Pieśni Chóralnej w Sopocie (kwiecień 2016), jak również Złoty Dyplom na XXVIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi (październik 2016).
Chór Madrygał Legnickiego Centrum Kultury

dyrygent - Dariusz Rzoncaopr. Michael McGlynn (ur. 1964) Media vita
Tomas Luis de Victoria (1548 - 1611) Caligaverunt oculi mei
Gyorgy Deakbardos (1905 - 1991) Eli, Eli
Stanisław Moryto (ur. 1947) Laudate Dominum


Chór "Madrygał" został założony w 1949 r. przez Henryka Karlińskiego przy Szkole Podstawowej nr 1 jako chór dziecięcy. W latach 50. działał jako zespół legnickich szkół średnich: Liceum Handlowego, Technikum Energetycznego i Technikum Samochodowego, a następnie przekształcił się w chór osób pracujących. Od stycznia 2010 roku jego siedzibą jest Legnickie Centrum Kultury.

W ciągu przeszło 65 lat istnienia "Madrygał" dał ponad 1000 koncertów w kraju i poza granicami Polski. Chór uczestniczył w oprawie mszy św. celebrowanej w Legnicy przez Ojca Świętego, wystąpił także przed Nim w Watykanie. Ma także na swoim koncie prawykonania: kantaty "Tu es Petrus’ Mariana Sawy, skomponowanej na przyjazd Jana Pawła II do Legnicy, Mszy legnickiej Stanisława Moryto, napisanej dla chóru i jemu dedykowanej, a także kantaty "Cantate Domino" Mariana Sawy, skomponowanej na jubileusz 50-lecia zespołu. W 2016 roku chór brał udział w widowisku "Hiszpańska noc z Carmen – zarzuela show" w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław.

Ważniejsze nagrody i wyróżnienia:

 • I nagroda na Centralnym Festiwalu Zespołów Amatorskich w Warszawie (1953),
 • II nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Chórów w Warszawie (1954),
 • główna nagroda w Ogólnopolskim Turnieju Chórów "Legnica Cantat 8" (1975),
 • I miejsce w kat. chórów w Turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Legnicy (1987),
 • Wyróżnienie za wykonanie muzyki sakralnej na Festiwalu Chóralnym w Fivizzano (Włochy, 1999),
 • Brązowy Dyplom w I Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy (2003),
 • Wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego na XVII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego (Rumia 2005),
 • I nagroda w kategorii chórów mieszanych na I Festiwalu Chórów "Silesia Cantat" w Głogowie (2006),
 • II miejsce w kategorii chórów mieszanych na I Konkursie Chóralny im. Wacława z Szamotuł (2007),
 • Brązowy Dyplom na Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat (2015).