Kategoria I "Zespoły wokalne"

Chór CANTAVI AD HOMINI - Śrem

dyrygent - Marta Mikołajczak-NiewińskaTomas Luis de Victoria (1548 - 1611) Tenebrae factae sunt
Orlando di Lasso (1532 - 1594) Miserere mei, Domine
Wacław z Szamotuł (ok. 1520 - ok. 1560) Nakłoń, Panie, ku mnie ucho Twoje
Wacław z Szamotuł (ok. 1520 - ok. 1560) Modlitwa, gdy dziatki spać idą


Chór Cantavi Ad Homini to grupa przyjaciół kochających muzykę. Chór "Cantavi Ad Homini" powstał jesienią 2007 roku z inicjatywy dyrygentki Marty Mikołajczak-Niewińskiej - absolwentki Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Poznaniu. Od początku istnienia patronat nad chórem objął ksiądz dziekan Marian Brucki - proboszcz parafii pw. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej w Śremie. Członkowie spotykają się na próbach dwa razy w tygodniu, aby doskonalić swój warsztat i rozszerzać repertuar. Ich pasją jest muzyka dawna i większość utworów, jakie wykonują, pochodzi dawnych epok. Są to pieśni nie tylko sakralne, ale również świeckie. W swym repertuarze mają również standardy z muzyki współczesnej.

Chór jest laureatem wielu konkursów. Zdobył m.in. Grand Prix na Międzyrzeckiej Uczcie Chórów Amatorskich w Międzyrzeczu, Srebrne Pasmo na II Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Pasyjnej w Szczecinie, Srebrne Pasmo na Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym Muzyki Dawnej im. G. G. Gorczyckiego w Poznaniu, III miejsce w Konkursie im. Wacława z Szamotuł w Szamotułach. Śrem uhonorował ich nagrodą publiczności w plebiscycie Śremskich Żyraf.
Kameralny Zespół Męski - Gniezno

dyrygent - Roman NowakGyorgy Deakbardos (1905 - 1991) Crucifigatur
Gyorgy Deakbardos (1905 - 1991) Eli, Eli
Grigorij Fedorowicz Lwowskij (1830 - 1894) Nikto że pritiekajaj
Piotr Jańczak (ur. 1972) Kyrie
Józef Świder (1930 - 2014) Sanctus


Kameralny Zespół Męski jest kontynuatorem tradycji Gnieźnieńskiego Chóru Chłopięcego "Szpaki", który został założony w styczniu 1970 r. Od początku istnienia Chóru dyrygentem i kierownikiem artystycznym był Wiesław Kiser. Chór Chłopięcy działał do roku 1990.

Chór wykonał w tym czasie ponad 1000 koncertów w całym kraju i w licznych ośrodkach europejskich. Zyskał nagrody na konkursach międzynarodowych, mi.in. pierwszą nagrodę na festiwalu w Pardubicach, i drugą w fińskim Tampere. "Szpaki" uczestniczyły w produkcji wielu filmów i programów telewizyjnych w Polsce i za granicą.

W r. 1992 dzięki inicjatywie byłych śpiewaków reaktywowano działalność chóru już pod postacią zespołu męskiego. W r. 1994 i 1996 Chór Męski uczestniczył w I i II Kujawskich Spotkaniach Chóralnych odbywających się we Włocławku. Do ważnych koncertów Chóru Męskiego zaliczyć należy koncerty w belgijskim mieście Genk (1997 r.).

W r. 1998 nazwę Chór Męski zmieniono na Kameralny Zespół Męski "Szpaki" ze względu na liczebność członków zespołu. W takiej formie zespół pracuje do dziś. Zespół Męski, który jest kontynuatorem tradycji Chóru Chłopięcego "Szpaki", dał od r. 1993 ok. 200 koncertów na terenie województwa wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego oraz w Belgii.

Po śmierci założyciela i wieloletniego dyrygenta "Szpaków" Wiesława Kisera (2008 r.) zespołem kieruje jego wychowanek - Roman Nowak.

W październiku ubiegłego roku Kameralny Zespół Męski zdobył Srebrny Dyplom podczas XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi w kategorii Zespołów Kameralnych.

W marcu 2016 r. Zespół brał udział w III Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Pasyjnej w Szczecinie, gdzie wywalczył Brązowe Pasmo w kategorii chórów kameralnych.

W maju 2016 r. Zespół otrzymał Srebrną Longę na II Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym Muzyki Dawnej im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, który odbył się w Poznaniu.

W październiku tego roku Zespół brał udział w VII Ogólnopolskim Konkursie "Ars Liturgica" w Gnieźnie, gdzie zdobył Brązowy Dyplom.

Ostatnim sukcesem Zespołu był Srebrny Dyplom uzyskany podczas II Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Muzyki Adwentowej i Świątecznej, który odbył się w połowie grudnia ubiegłego roku w Sopocie.

Kameralny Zespół Męski działa aktualnie w strukturach Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie.
SCALA SANCTA - Warszawa

dyrygent - Anna SzotTomas Luis de Victoria (1548 - 1611) Caligaverunt oculi mei
Mikołaj Zieleński (1550 - 1615) In monte Oliveti
Davide Perez (1711 - 1778) Tenebrae factae sunt
Gyorgy Deakbardos (1905 - 1991) Crucifigatur


Zespół wokalny Scala Sancta jest grupą muzyków i pasjonatów, których połączyła radość wspólnego śpiewania. Powstał w Warszawie w styczniu 2016 r.

Ma na swoim koncie I nagrodę na VII Warszawskim Festiwalu Pieśni Chrześcijańskiej "Zaufaj Panu" (kwiecień 2016 r.) oraz szereg nagród zdobytych podczas Międzynarodowego Konkursu Chóralnego Muzyki Sakralnej Carmen Fidei w Łomży (październik 2016 r.):

  • I miejsce w kategorii Zespołów Wokalnych,
  • Nagroda specjalna za wysoką kulturę brzmienia,
  • Nagroda za najwyższą punktację wykonania,
  • Nagroda Złote Pasmo.

Debiutancki koncert zespołu odbył się 26 czerwca 2016 r. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Warszawie.

Dyrygentem zespołu jest Anna Szot, a dyrektorem artystycznym Andrzej Kurczak.
Zespół Wokalny Cartusia - Kartuzy

dyrygent - Małgorzata KuchtykPiotr Jańczak (ur. 1972) Kyrie
Ola Gjeilo (ur. 1978) Ubi caritas
Arnold von Bruck (1490 - 1554) Ave Maria
Miklós Kocsár (ur. 1933) Salve Regina


Cartusia to żeński chór kameralny założony w 1993 r. przez ks. Gerarda Jakubiaka. Od 1995 roku dyrygentem chóru jest Małgorzata Kuchtyk i od tego czasu działa on przy Kartuskim Centrum Kultury w Kartuzach.

Cartusia jest laureatem wielu konkursów i festiwali. Zdobył m.in. I miejsce i Nagrodę Specjalną na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Barczewie w 2005, I miejsce na XVII Międzynarodowym Festiwalu w Rumi w 2005, Złoty Dyplom na III Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy w 2007, I miejsce na Festiwalu "Cantate Domino" w Krakowie w 2007, Złoty Dyplom na III Ogólnopolskim Konkursie "Ars Liturgica" w Gnieźnie w 2008, Złotą Strunę i Grand Prix na XI Małopolskim Konkursie Chórów w Niepołomicach w 2009, I miejsce na III Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym im. Wacława z Szamotuł w Szamotułach w 2009, Złoty Dyplom na VIII Międzynarodowym Festiwalu Chórów "Gaude Cantem" w Bielsku-Białej w 2012, Złoty Medal w kategorii Chóry Żeńskie oraz Złoty Medal w kategorii Muzyka Sakralna na I Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu Chóralnym im. M. Kopernika "Per Musicam Ad Astra" w Toruniu w 2013 oraz wiele innych nagród i wyróżnień.

Chór nagrał 3 płyty CD: Kolędy śpiewają dzieci, Tędy lub owędy, Voces Cartusiae oraz singel Oni ze znaną trójmiejską wokalistką jazzową - Krystyną Prońko. Wziął też udział w nagraniu płyt: Veni Domine, Przylecieli Aniołkowie chóru Kakofonia, a także w nagraniu wydanej niedawno przez Akademię Muzyczną w Gdańsku płyty Kolaż.

Chór Cartusia specjalizuje się głównie w wykonawstwie muzyki sakralnej - od chorału po muzykę współczesną.
Zespół Wokalny "Sine Nomine" - Wrocław

dyrygent - Damian KonecznyPiotr Iljicz Czajkowski (1840 - 1893) Legenda, op. 54 nr 5
Mikołaj Zieleński (1550 - 1615) Per signum crucis
Grzegorz Gerwazy Gorczycki (ok. 1664 - 1734) Stabat Mater
Jacek Rządkowski (ur. 1967) Ave verum


Zespół Wokalny "Sine Nomine" powstał w listopadzie 2016 roku przy parafii NMP Królowej Pokoju we Wrocławiu z inicjatywy dyrygenta - Damiana Konecznego. Zespół tworzą osoby, których przygoda z muzyką trwa jednak dłużej, bowiem członkowie śpiewali już wcześniej w rozmaitych chórach mieszanych i jednorodnych, w których rozwijali swoje talenty oraz odnosili pierwsze sukcesy muzyczne. W jego składzie znaleźli się studenci wielu wrocławskich uczelni, tworząc tym samym prawdziwy oddział interdyscyplinarny. Zainspirowani miłością do twórczego kreowania świata, postanowili skameralizować brzmienie.

Ta mieszanka złożona z rozlicznych indywidualności, stanowi integralną i zespoloną wspólnymi dźwiękami całość, której harmonijna budowa jest największą zaletą.

Debiutanckim osiągnięciem jest Złote Pasmo na XII Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie.

W przyszłości Zespół Wokalny "Sine Nomine" planuje realizację programów oraz koncertów: sakralnych, świeckich, a nawet rozrywkowych i patriotycznych.

Pomysłodawcą, założycielem i dyrygentem zespołu jest Damian Koneczny - student III roku dyrygentury chóralnej w klasie dr hab. Agnieszki Franków-Żelazny. Wspólnie z chórami, do których należał (Chór Mieszany Towarzystwa Śpiewaczego "Lutnia" w Zgierzu, Chór Mieszany ZSM im. Stanisława Moniuszki w Łodzi, Chór "Medici Cantantes" Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu) zdobył wiele miejsc na festiwalach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.

Teraz z nowym zespołem zamierza zdobywać serca słuchaczy.